Möllikisoja hela vecka!


Kulunut viikko on ollut kennelkerhon toiminnassa epävirallisten kisojen juhlaa. Monelle kynnys lähteä kisaamaan virallisiin kisoihin on suuri ja möllikisojen kautta pyrkii seura madaltamaan tätä kynnystä ja rohkaisemaan ihmisiä kohti niitä virallisiakin kilpailuja. Toki taustalla saattaa joskus olla myös oma lehmä ojassa; uusien kisalajien koetilanteiden testaus talkooväellä, uudet liikkeenohjaajat tai muut vastaavat tilanteet ;) Oli niin tai näin niin hienoa on ollut kuluneella viikolla huomata, että epäviralliset kilpailut vetävät tänäkin päivänä mukavasti väkeä paikalle lajissa kuin lajissa ;)

Keskiviikkona kennelkerho järjesti Nivalassa epäviralliset tottelevaisuuskilpailut. Samalla liekkeihin laitettiin seuran uudet TOKO-liikkeenohjaajat sekä koetoimitsija, jotka hoisivatkin hommansa kuin ammattilaiset konsanaan :)

Möllikokeessa tuomarina toimi oma tuore TOKOylituomarimme Kaarina Pesonen Nivalasta. Liikkeenohjaajina häärivät Hanna Kankaanpää ja Riikka Maijanen. Sihteerin paikalla istuskeli Leena Partanen ja hänen toverinaan Tiina Kankaanpää. Sangen vakavaa sakkia jokainen kuten kuvasta näkyy ;)

Aurinkoisessa elokuun illassa nähtiin toinen toistaan hienompia suorituksia. Alla vielä tulokset kaiken kansan nähtäville :)

ALO

1. Saana Seppä, labradorinnoutaja Inni 188,5p 1-tulos

2. Kaisu Parkkinen, lk hollanninpaimenkoira Mökä 186,5p 1-tulos

3. Nina Kalapudas, dobermanni Power Dee´s Rag doll 173,5p 1-tulos

4. Merja Kurttila, kelpie Duffy 172,5p 1-tulos

5. Minna Levä, kultainennoutaja 172p 1-tulos

6. Katariina Moilanen, saksanpaimenkoira Siili 163p 1-tulos

7. Leena Tuovinen, saksanpaimenkoira Kuuhullun Harmaa Hukka 140,5p 2-tulos

8. Satu Leppälä, welsh cordi cardigan Hietamaan Anton 130,5p 3-tulos

9. Sari Heikkilä, belgianpaimenkoira malinois, Suhteellisen Vosu 121,5p 3-tulos

10. Nina Saajossalo, belgianpaimenkoira tervueren Hulda 49,5p (suoritti vain osan liikkeistä)

AVO

1. Sarki Seppälä, labradorinnoutaja Niitti 273,5p 1-tulos

2. Katariina Moilanen, belgianpaimenkoira Tara 217p 1-tulos

3. Päivi Berg, labradorinnoutaja Lempi 212,5p 3-tulos

VOI

1. Sarki Seppälä, labradorinnoutaja Nemi 234,5p 2-tulos

2. Essi Nylund, saksanpaimenkoira Costo 212p 3-tulos

Perjantaina puolestaan oli vuorossa Nose Work-möllikisat - seuran ihka ensimmäiset sellaiset! Nämä epäviralliset karkelot vetivät osallistujia kuin sienet sateella vettä ja selkeästi ilmassa on, että tämä laji on tullut jäädäkseen vaikkei vielä virallista statusta Suomen sisällä kannakaan ;) Kauimmat möllikisailijat saapuivat Oulusta asti testaamaan taitojaan. Selkeästi tämän lajin epävirallisille kokeille on tarvetta! Tuomarina epävirallisissa NoseWork-kisoissamme toimi seuran oma Jaana Jämsä :)

NoseWork-möllikisojen tulokset: (kaikkiaan osallistujia oli 12 kappaletta)

1. Riitta Hannus - Taavi 1.00,09

2. Olli Varkki - Santo 1.21,20

3. Asta Rekilä-Suni -Keiju 1.53,72

4. Marja Rauhala - Elsa 2.10,01

Möllien täyteinen viikko on pulkassa, ei muuta kuin kohti seuraavia koitoksia!

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
Sievin Kennelkerho

Sievin Kennelkerho on rekisteröity yhdistys, joka on toiminut jo vuodesta 1993. 
Olemme Kennelliiton jäsenyhdistys ja kuulumme Keski-Pohjanmaan kennelpiiriin. Lisäksi olemme Suomen Agilityliiton jäseniä. 

Nähdään Facebookissa

Sievin Kennelkerhon virallinen facebook-ryhmä, sekä toimikuntien omat sivut. Kysy treeniseuraa, tsekkaa tapahtumat.

  • s-facebook
Oikopolut