Siirry suoraan sisältöön

Se on kultaa!!!!

  • tehnyt

Se on kultaa!!!!

(C) Sari Eskelinen

Lokakuun 10.päivä vuonna 2020 jää seuran historiaan todella merkittävänä merkkipaaluna. Voisin vannoa, että seuralaisista useampi muistaa tämän päivän siitä, kuinka silmät tarkkana eri puolilla maakuntaa napitettiin rally-tokon SM-kilpailuiden livestreamia, päivitettiin tilannetta seuran omaan fb-ryhmään, läheteltiin yksityisviestejä toisillemme ja odoteltiin kisapaikalla olevien edustajiemme päivityksiä tilanteesta. Tulostaulukoitakin tuli päiviteltyä vaatimattomasti sekunnin sadasosan välein 😉

(C) Sari Eskelinen

Ja kaikki se jännitys niin kotona kannustavien kuin paikalla olleiden kisaajienkin puolelta sai korkeimman kruunun, kun Sievin sievät nappasi rally-tokon SM-joukkue kultaa vuodelta 2020 !! Joukkueessa seuraa edustivat Eija Heinonen ja belgianpaimenkoira malinois Ossi (MES), Minna Levä ja kultainennoutaja Kiki (ALO) sekä Kaarina Pesonen ja bordercollie Yumi (ALO) ja eivät kyllä paremmin olisi voineet edustaa <3 Eija ja Ossi kartturoivat varmalla otteella yksilökilpailun karsintaradalta täydet 100 pistettä ja Minna sekä Kiki jatkoivat samanalaisella, vaatimattomasti täydellisellä suorituksella, alokkaassa. Kaarina ja Yumi niin ikään tekivät upean tuloksen isoissa kisoissa ottaen 98 pistettä alokasluokasta. Näin ollen koko joukkueen tulos oli 298p/300p ja eipä siitä paljoa paremmaksi voinut kukaan laittaa 😉

Meidän koko seura on tavattoman ylpeä tästä kolmikosta! Kokeneita kilpailijoita, joilla kisahermot pitivät isoissakin karkeloissa ja taitavia, erinomaisesti koulutettuja koiria. Te ootte huippuja! <3

Eikä se jännittäminen loppunut vielä joukkuekilpailuun vaan seuraavaksi jäätiin jännittämään miten Eijan ja Ossin käy mestariluokan finaaliradalla. Kynnet alkoivat jo olla aika syödyt ja kaikki nakerteluun kelpaava oli kaapeistakin tyhjänä, mutta….

Päivän lopuksi sai kruunuun lisätä ne timantitkin, kun Eija Heinonen ja Kutinan Xuurvili “Ossi” suorittivat finaaliradankin varmalla otteella ja ansaitusti nappasivat SM-kultaa! Aivan niin huikeaa, että ei meinaa sanoja löytyä!

Lämpimät onnittelut Eijalle yksilö SM-kullasta ja koko joukkueen naisille mahtavasta menestyksestä; SM-kullasta <3 Kiitos, kun edustitte meidän seuraa ja näytitte, että kyllä täällä pohjolassakin osataan 😉 Onneksi tuuletuksia oli Sievässä harjoiteltu jo usean vuoden ajan, nii sekin onnistui siellä korkeimmalla pallilla 😉 Onnea ja kiitos Eija, Kaarina ja Minna <3