Siirry suoraan sisältöön

No miten siellä SM-rallytokossa kävi? ;)

  • tehnyt
Minna ja Sissi (C) Tiina Kankaanpää

Sievin kennelkerhon urakan rallytokon SM kisoissa 2016 aloittivat Minna Levä ja kultainennoutaja Sissi. Parivaljakko pääsi esiintymään alokasluokassa heti kisojen ensimmäisessä ryhmässä ja voi miten hienosti tämä kaksikko urakan aloitti! Kaunis ja rauhallinen suoritus takasi miltein täydelliset 97 pistettä ja alokasluokan sijoituksen 15/56!! Joukkueen pistesaldo oli siis komeasti auki ja samalla Minna ja Sissi tienasivat itselleen RTK1 koulutustunnuksen. Kiitos ja onnea Minna ja Sissi! 🙂

Kaarina ja Pörrö (C) Tiina Kankaanpää

Sitten saikin joukkue odotella pitkään seuraavia tuloksia, kun kaikki loput joukkuelaiset kilpailivat vasta kolmannessa ryhmässä, joka alkoi kello 14. Onneksi jännitettävää riitti, kun seuran yksilöedustajista Kaarina Pesonen koiriensa Pörrön ja Conin kanssa starttasi mestariluokassa. Vielä vähän lisäjännitystä saatiin kun Kaarinan vuoron ollessa ihan ovella, oli koira kenneltyttöineen kadonnut paikalta! Siinä vilisi hallissa kennelkerholaisia kun kadonnutta koiraa ketyineen etsittiin 😀 Onneksi koira ja kety löytyivät lukkiutuneen oven takaa ja radalle ehdittiin ihan ajoissa 😉 Pörrön ja Kaarinan epäonneksi ei radalla ollut este osunut koiran silmään ja heti toisella kyltillä tehty uusiminen loi painetta loppuradalle. Loppusaldona Pörrö ja Kaarina jäivät muutaman pisteen päähän tuloksesta haastavalla mestariluokan radalla. Täytyy kuitenkin muistaa, että jo SM-kisoihin MES-luokkaan mukaan pääsy on tänä vuonna ollut saavutus. Siis kiitokset Kaarinalle ja Pörrölle! 🙂

Kaarina ja Conn (C) Tiina Kankaanpää

Kauaa ei ehtinyt Kaarina hengähtää, kun hän pääsi ottamaan revanssin mestariluokan radasta super-pappakoira Conin kanssa. Conn esitteli yleisölle iloista ja kontaktin haluista työskentelyään, jossa ei ikä kyllä painanut! Paitsi hieman istu-seiso-maa kyltillä, joka tiputti parivaljakon pisteitä kovasti siitä miten hienolta kokonaisuus näytti! Lopputulemana hyväksytty tulos 74p ja sijoitus 37/42. Hienosti vedetty pappakoira Con! 🙂

Henna ja woody (C) Tiina Kankaanpää

Kahden jälkeen alkoikin sitten tulla ryminällä tuloksia Sievin kennelkerhon väelle, kun kaikki loput starttasivat lähes samaan aikaan. Ensimmäisenä suorittamaan pääsi kuitenkin allekirjoittanut Woody pojan kanssa. Vaikka alkuradalla meinasi Woody pojan mopo hieman keulia, niin näpeissä pysyttiin ja puhdasta rataa tehtiin aina toisiksi viimeiselle kyltille asti, jossa sitten otettiinkin pistemenetyksiä roppakaupalla. Istumisesta seisomaan nousu ei näissä kisoissa ollut Woodin juttu ja uusiminenkaan ei auttanut, joten -13 pistettä rapsahti siitä. Loppusaldona muutoin hienosta radasta 86p RTK2 ja sijoituksena avoimessa 18/46. Kiitos Woody <3 Itseään kai ei voi kiittää? 😉

Tiina ja Rea (C) Tiina Kankaanpää

Lähes samaan aikaan Woodin ja Hennan kanssa pyyhälsi seinän takana mestariluokan radalla Sievin kennelkerhon joukkueen toinen ylempi koirakko Rea omistajansa Tiina Laakon kanssa. Tiinan ja Rean meno oli lähes saumatonta yhteistyötä ja upeasti suoritetusta radasta parivaljakko nappasi upeat 95 pistettä!! Näillä pisteillä tiukassa kisassa Rean ja Tiinan sijoitus oli 8/60 ja sillä parivaljakko lunasti itselleen paikan SM-FINAALIIIIIIN!!! jota saimmekin jäädä jännittämään iltaan asti 😉

Susanna ja Remu (C) Tiina Kankaanpää

Sitten olikin jo vuorossa kennelkerhon viimeinen alempien luokkien koirakko: Susanna Kariniemi ja Remu. He lähtivät alokasluokan radalle reippain mielin ja nuoresta iästään huolimatta oli Remu-koira lähes konkari isoissa kisoissa. Yhdellä kyltillä tapahtunut edessä istumisen unohtaminen maksoi parivaljakolle 10 pistettä, mutta kokenut ohjaaja ei ollut siitä moksiskaan vaan jatkoi matkaa reippaasti. Lopputulemana 88p RTK1 ja sijoituksena 37/56. Kiitos ja onnea Susanna ja Remu! 🙂

Anu ja Rose (C) Tiina Kankaanpää

Seuraavan vuorossa oli seuran yksilö edustaja: Anu Kivioja ja Rose. Tämä parivaljakko nappasi jokin aika taaksepäin rallytokon Piirinmestaruus kultaa Keski-Pohjanmaan kennelpiirin alueelta, joten odotukset olivat kovat. Tulossa olevat juoksut vaan silloin tällöin sekoittavat narttukoirien pään sisustaa ja tämä vitsaus osui nyt pahaan paikkaan Roselle. Kehässä ei nähty sitä varmasti ja teknisesti tarkasti suorittavaa paria, mitä on totuttu näkemään, mutta hienosti Anu kuitenkin maaliin asti homman klaarasi 🙂 Valitettavasti tällä erää pisteet eivät aivan riittäneen tulokseen. Kiitos kuitenkin Anu ja Rose, ensi vuonna on uusi vuosi! 😉 Ja onnea vielä tätä kautta tollerijoukkueelle, jossa Anu oli mukana, upeasta joukkuehopeasta!! 🙂

Tiina ja Ruu (C) Tiina Kankaanpää

Yksilöpuolella seuraavan vuorossa starttasi Tiina Laakko toisen berninpaimenkoiransa Ruun kanssa. Ruu ja Tiina eivät näissä kisoissa ihan pystyneet siihen parhaimpaan suoritukseensa ja harmittavia virheitä mahtui matkan varrelle joiden johdosta Ruullakin jäi tulos sinne muutaman pisteen päähän. Haastava laji tämä rallytoko! Kiitos kuitenkin Tiina ja Ruu! 🙂

Asta ja Keiju (C) Tiina Kankaanpää

Viimeisenä Sievin kennelkerhon joukkueesta suoritukseensa lähtivät Asta Rekilä-Suni ja Keiju voittajaluokassa. Pientä lisä jännitystä saatiin, kun tämä parivaljakko ei ollutkaan paikalla kun olisi ollut heidän vuoronsa olla radalla ja joukkueen jäsenet jo pienessä paniikissa juoksentelivat ympäri hallia ja piha-aluetta. Numeroa seuraava koirakkokin päästettiin jo radalle ja pieni hätä alkoi tulla, että lieköhän Asta ja Keiju pääsevät ollenkaan näyttämään osaamistaan. Onneksi parivaljakko löytyi puhelimen avulla ja he saivat lähteä suorittamaan luokkansa viimeisinä! 🙂 Radalle mahtui hienoja pätkiä ja iloinen tekeminen välittyi tästä parivaljakosta. Valitettavasti väärä asento käytösruudussa johti kuitenkin hylkäykseen. Haastava laji tämä rallytoko meille ohjaajille kaikkine sääntökiemuroineen! Suuret kiitokset kuitenkin Asta ja Keiju! 🙂

Tiina ja Rose (C) Tiina Kankaanpää

Viimeisenä, mutta ei suinkaan vähäisimpänä, kennelkerhon väestä kilpaili Tiina Laakko saksanpaimenkoiransa Rosen kanssa. Parivaljakko kilpaili siis yksilökilpailussa vaativalla mestariluokan radalla. Ja voi miten upean radan tämä kaksikko teki! Hirvittävä harmitus vain kun tällekin koirakolle oli hyppyeste jotenkin silmien näkymättömissä ja ohjaajansa käskyttämänä Rose kyllä tunnollisesti hyppäsi, mutta ei ihan havainnut missä kohdin se este oli ja niin rima kolahti maahan tiputtaen 10 pistettä pois parivaljakon suorituksesta. Lopputulemana 75 p ja sijoitus 35/60. Kiitos Tiina ja Rose! 🙂

Tulostaululle tippui pikku hiljaa loputkin päivän tulokset ja kennelkerhon joukkue sijoittui upeasti sijalle 11/36. Hieno parannus viime vuoteen nähden, jolloin vasta harjoiteltiin isojen kisojen meininkiä 😉

Tiina ja Rea SM finaalissa 2016!! (C) Tiina Kankaanpää

Sittenpä päästiinkin jännittämään rallytokon SM-finaalia, johon Tiina ja Rea lähtivät karsintaradan perusteella sijalta 8. Radalta saimme katsella puhdasta ja tarkkaa suoritusta. Tiina ja mummokoira Rea pistivät parastaan vielä pitkän päivän päätteeksikin! Itse radalta ei tuomari tälle parivaljakolle kirjannut suurempia virheitä ja käytösruutuun mentäessä oli kaikki vielä mahdollista. Valitettavasti mummokoiralle seisominen käytösruudussa oli päivän vaihtuessa jo illaksi vähän turhan rankka homma ja melkein viime hetkillä laittoi se istumaan. Tämä harmittava istuminen maksoi parivaljakolle 10 pistettä ja sitä myötä meni SM pronssi ohi suun. Joka tapauksessa upea ensi esiintyminen rallytokon SM-kisoissa Realle ja Tiinalle ja lopputulemana finaalista 83p ja sijoitus kahden radan yhteenlasketulla tuloksella 13.!! Onnea tuhannesti Tiina ja Rea ja kiitos, että olitte tuomassa lisäjännitystä kennelkerholaisten päivään! 🙂

Sellainen reissu tänä vuonna, jokos jäsenistö aletaan treenata koiria ensi vuoden koitoksiin? 😉