Siirry suoraan sisältöön

Haku Sievin SM-joukkueisiin!

 • tehnyt
Sievin kennelkerhon SM-TOKOjoukkue 2015 (C) Kaarina Pesonen

Jo useamman vuoden ajan on pieni Sievin kennelkerho onnistunut lähettämään seurasta edustusjoukkueen TOKOn SM-kisoihin. Viime vuonna kasaan saatiin myös seuran ensimmäinen rallyTOKOn SM-joukkue ja tänä vuonna haaveillaan, että näiden lisäksi lähtisi Sieviä edustamaan myös agilityn SM-joukkue. Kyllähän me tähän pysyttäisi, eikös vaan ? 😉

Alla tulevat ohjeet, miten, missä ja milloin haet seuran SM-joukkueisiin TOKOn ja agilityn osalta. Ohjeissa kerrotaan myös mitä vaatimuksia koirakoille on, jotta he voivat lähteä SM-joukkueeseen. Ei muuta kuin lukemaan läpi mitä sinne vaaditaan ja rohkeasti ilmoittamaan, mikäli olisit käytettävissä seuran edustustehtävässä 🙂 RallyTOKOn SM-joukkueeseen hakuohjeet tulevat tuonnempana, koska nämä karkelot järjestetään vasta myöhään loppusyksystä. Mutta sen sijaan jos haaveilet SM-TOKO tai – agilityjoukkuepaikasta Sievin kennelkerhon riveissä niin nyt on se aika toimia 🙂 Huomaathan, että sinun tulee olla Sievin kennelkerhon jäsen, jotta voit hakea joukkuepaikkaa 🙂

Vauhdin hurmaa Sievin mölliagilityissä ;)

Haku Sievin Kennelkerhon SM- Agilityjoukkueeseen

SM-Agilitykisat järjestetään Nastolassa 18.-19.6.2016. Lauantaina kilpaillaan joukkuemestaruudesta ( 3-luokassa ) ja sunnuntaina on yksilökilpailu ( 3-luokassa ) kaikissa säkäluokissa ( mini-medi-maksi ).

Ilmoittaudu mukaan Sievin Kennelkerhon Agilityjoukkueeseen lähettämällä s.postia hrullan@saunalahti.fi

Sähköpostissa tulee olla seuraavat tiedot:

 • ohjaajan nimi
 • koiran virallinen nimi ja linkki Koiranettiin
 • säkäluokka johon teillä on oikeus osallistua joukkuekisassa

Ilmoittautuessa sitoudut lähtemään mukaan joukkueeseen jos tulette valituksi.

Sievin Kennelkerho maksaa joukkueeen osallistumismaksun ja tukee matkakuluissa.

Joukkueeseen valitaan 4 koiraa + 1 varakoira / säkäluokka

Joukkueen kokonaistulos muodostuu kolmesta (3) parhaasta hyväksytystä suorituksesta

Ilmoittaudu 17.5. mennessä !

Osallistumisoikeus:

 • Ohjaajalla on oltava voimassaoleva kilpailulisenssi ja hänen on oltava Suomen kansalainen
 • Ohjaaja edustaa sitä yhdistystä jonka kilpailulisenssillä hän kilpailee
 • Joukkueesen valitun koiran tulee kilpailla tai koiralla tulee olla oikeus kilpailla 3-luokassa

( ei tarvita 0-tuloksia )

Sievin kennelkerhon SM-TOKOjoukkue 2013 (C) Kaarina Pesonen

Haku Sievin kennelkerhon SM-TOKO joukkueeseen 2016

SM-TOKOkoe järjestetään 23-24.7.2016 Laukaassa. Lauantaina kilpaillaan joukkuemestaruudesta ja sunnuntaina on yksilökilpailun finaali.

Ilmoittaudu mukaan Sievin kennelkerhon SM-TOKO joukkueeseen 2016 lähettämällä sähköpostia osoitteeseen henna.hautakoski@gmail.com . Kerro sähköpostissa seuraavat tiedot:

 • oma nimesi
 • koiran virallinen nimi ja linkki koiranettiin
 • luokka, johon sinulla on osallistumisoikeus SM-kisoissa
 • mikäli sinulta puuttuu vielä jokin tulos, kerro missä aiot ko. tuloksen hankkia 

Ilmoittautuessa sitoudut lähtemään mukaan joukkueeseen mikäli tulet valituksi. Samalla sitoudut myös pitämään osallistumisoikeutesi voimassa luokkaan, johon olet ilmoittautunut osallistuvasi. Sievin kennelkerho maksaa joukkueen osallistumismaksun ja tukee myös matkakuluissa.

Joukkueeseen valitaan 2 alokasluokan koiraa, 2 avoimen luokan koiraa sekä 2 voittaja/erikoisvoittajaluokan koiraa. Lisäksi voidaan valita 1 varakoira alokasluokkaan, 1 varakoira avoimeen luokkaan ja 1 varakoira voittaja/erikoisvoittajaluokkaan. Joukkuekilpailussa seuran tuloksen muodostavat paras alokasluokan koira, paras avoimen luokan koira sekä paras voittaja/erikoisvoittajaluokan koira.

Ilmoittaudu 1.6.2016 mennessä!

Osallistumisoikeus:

Yksilökilpailu (koskee myös joukkue EVL-koiria)
 • TK4 tai TVA ja väh. 2 EVL I-palkintoa kahdelta eri tuomarilta 1.8.2015 jälkeen tai 1 I-palkinto edustusjoukkueen valintakokeesta 1.8.2015 jälkeen
 • JOS tulee karsinta, karsitaan seuraavilla kriteereillä:
 1. Edustusjoukkueen valintakokeessa I-palkinnon tehneet 15 parhaan joukkoon sijoittuneet
 2. Muista kokeista saadun kolmen parhaan tuloksen keskiarvon perusteella (tulokset väh. kahdelta eri tuomarilta 1.8.2015 jälkeen)
Joukkuekilpailu

Voittajaluokkaan osallistuva koira:

 • vähintään VOI3-tulos tai TK2

Avoimeen luokkaan osallistuva koira:

 • vähintään AVO3-tulos tai TK1

Alokasluokkaan osallistuva koira:

 • vähintään ALO3-tulos